Achivements

Young Achievers...

"Let us think of education as the means of developing our greatest abilities, because in each of us there is a private hope and dream which, fulfilled can be translated into benefit or everyone and greater strength for our nation."-John.F.Kennedy

The children of TPS, not only display academic excellence but they are achievers in various other fields. The recent focus on holistic education has provided an opportunity for students to develop their extra-curricular talents and our children have brought laurels to the school in many events:-

AASHNA VERMA (4D)

Won Gold medal in Gaju-Ryu Open Karate Tournament.

MOHIT SHETTY (4A)

Won 3rd place in UCMAS Abacus and Mental Arithmetc International Championship.

CHAITANYA CHIRANJIT JAISWAL (2D)

Won Gold in SOF-National Cyber Olympiad nd NSO and Silver in IGKO.

REYAN SUJAL SHAH (3A)

Won Gold medal in Mental Maths Competition, Gold in SOF-National Cyber Olympiad and Gold in IMO.

MUSSKAAN ANSHUMAN SARAN (4D)

Won Bronze in SOF-National Cyber Olympiad, Gold in NSO and Gold in IMO.

DEEPANSHU SAMADDAR (5D)

Won Gold in SOF-National Cyber Olympiad and Bronze medal in IEO.

MIHIR ATUL PATIL (2H)

Won Gold in SOF-National Cyber Olympiad.

SAGNIK SUGATA NAG (3E)

Won Gold in SOF-National Cyber Olympiad and Silver in NSO.

ISHIKA SUMIT KHANNA (2B)

Won Gold in SOF-National Cyber Olympiad

SAANVI UMASHANKAR DAS (2G)

Won Gold medal in IE0 and Bronze in IGKO.

JEEL YASH SHAH (2C)

Won Gold medal in IE0 and Silver in NSO.

PRATHAMESH PARESH BHAIDE (5B)

Passed Akhil Bharatiya Gandharva Mahavidyalaya in Tabla.

ARJUN RUCHIN MEHTA (8A)

Won 3rd place in 2nd National Inter School Chess Boxing Championship 2017 (Juniors).

MAHITA DABHADE (6E)

Won two Silver and one Bronze medals in Ash-Te-Do Karate Championship in the under-17 category

HIYA JAIN (5E)

Won 2nd place in All Mumbai Roller Skating Championship, 2nd Place in QUADS Category in Skating and 2nd Place in Kandivali Marathon. She also participated in Republic Day Rally and Skate Around theworld (Org. by UNICEF).

MOUMITA DEY (5A)

Won Bronze in SOF- IMO. Also she won one Silver and two Bronze medals in Ash-Te-Do Karate Championship in the under-17 category

DISHA SHAH (5B)

won Gold Medal in SOF-IEO.

SWAPNIL BHOWMIK (6B)

Won Silver medal in SOF- IGKO, Gold medal inScience Olympiad and Silver medal in SOF-IMO.

SMIT SONAVANE (6E)

Won Silver medal in SOF- IEO and Bronze medal in SOF- IMO and Silver medal in IEO.

RAHINI SRIVASTAVA (5A)

Won Gold Medal in SOF-IGKO.

PRANAV ARORA (6C)

Won Gold medal in SOF- IGKO, Gold medal in SOF- IEO (Zonal), Gold in SOF-National Cyber Olympiad and Gold medal in SOF- IMO.

ANKIT KUMAR MANNA (6C)

Won Bronze medal in SOF- IGKO and Bronze medal in SOF- IEO.

MISHA SHAH (7B)

Won Gold medal in SOF-IGKO and IEO

SAANVI PATIL (7C)

Won Silver medal in SOF- ISO and ISO- IMO

ASMI RANGNEKAR (8B)

Won Gold medal in SOF-ISO, Silver in SOF-IEO, Silver in SOF-National Cyber Olympiadand Bronze medal in SOF-IMO.

AVANISH GHARAT (8E)

Won Silver medal in SOF- ISO and ISO-IGKO.

MANAN NAYYAR (8B)

Won Gold medal in SOF- IEO

NAMAN ASHOK BADLANI (9A)

Won Gold medal in SOF- IMO, Gold in SOF-National Cyber Olympiad and Bronze in SOF- ISO.

DHRUVI SHAH (8B)

Won Gold medal in SOF-IGKO and Bronze in SOF-IEO and IMO.

ARPAN MUNDRA (10A)

Won Gold medal in SOF-IMO and Bronze in IGKO.

GAURAV MISRA (10D)

Won Gold medal in SOF- IEO and Bronze in IMO.

ISHAAN DURAPHE (6E)

Won Silver medal in SOF- IE0 and Bronze in SOF-National Cyber Olympiad.

SMEET SONI (10A)

Won Gold in SOF-National Science Olympiad.

PARTH DODIA (9B)

Won the Times NIE Aptitude Challenge 2017-18.

JADEN D'SOUZA (5G)

Won Silver medal in National Cyber Olympiad, Bronze in SOF-IE0 and the Times NIE ptitude Challenge 2017-18.

GAURAV SAWANT (8A)

Won the Times NIE Aptitude Challenge 2017-18.

Sports Achievers...

Copyright (c) 2016 Thakur Public School